رایگان

خوش آمدید! این اولین درسی است که در وی تایپ یاد می گیرید!

اطمینان داشته باشید که این مهارت می تواند در زندگی شما تغییر به سزایی ایجاد کند.

در صورتی که مقاله نشستن صحیح پشت رایانه را مطالعه نکرده اید، این کار را انجام دهید و مقاله راهنمای کامل استفاده از صفحه کلید هم خالی از لطف نیست.

اگر به صفحه کلید رایانه‌ی خود نگاه کنید، خواهید دید که دو کلید   ت   و   ب   دارای برآمدگی کوچکی هستند. این برآمدگی ها برای این منظور است که شما بتوانید بدون نگاه به صفحه کلید و به کمک حس لامسه‌، این دو کلید را پیدا کنید. حالا دستان خود را مطابق شکل زیر روی صفحه کلید قرار دهید، به طوری که با انگشتان اشاره‌ی خود بتوانید برآمدگی مربوط به کلید حروف   ت   و   ب   را احساس کنید.

در صورتی که صفحه کلید شما دارای حروف فارسی نیست، این دو کلید، کلید های   J   و   F   هستند.

پس از قرار دادن ۲ انگشت خود، حالا ۸ کلید مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما قرار دارند.  برای اینکه در این زمینه کاملا مسلط شوید، چند بار دست خود را از صفحه کلید برداشته و سعی کنید بدون نگاه به صفحه کلید، و با کمک برآمدگی های  ۲ کلید   ت   و   ب   انگشتان خود را روی این دکمه‌ها قرار دهید.

کم کم برای آغاز آماده شوید! در این درس، علاوه بر دو حرف   ت   و   ب   ، کلید   فاصله   ( SPACE) را نیز تمرین خواهیم کرد.

  ت   را با انگشت اشاره دست راست و   ب   را با انگشت اشاره‌ی دست چپ، و کلید   فاصله   را با یکی از انگشتان شست، تایپ می‌کنیم.

نحوه انتخاب و انجام تمرین ها

برای هر درس تمرین های مختلفی وجود دارد. تمرین اول هر درس برای آشنایی و یادگیری سریع شما با حروف جدید است. همیشه در ابتدا تمرین اول را انتخاب کنید.

تمرین اول معمولا کوتاه و ساده تر است. و شما را خسته نمی کند. برای تسلط بیشتر جهت کسب مهارت کافی، تمرین های بیشتری برای شما قرار داده شده است که دارای تنوع بیشتر می باشند. توصیه جدی ما این است که همه ی تمرین های هر درس را مسلط بشید و سپس به سراغ درس بعد بروید.

برای اجرای هر تمرین می توانید روی آن کلیک کنید. تمرین ها در بالای صفحه و سمت چپ هستند. پس از کلیک روی تمرین مورد نظر، تمرین باز می شود و پس از اینکه دستان خود را در جای صحیح قرار دادید، با فشردن کلید   فاصله   تمرین آغاز می شود.

در صورتی که در حین تمرین نیاز داشتید تا تمرین را موقتا متوقف کنید، می توانید کلید    Enter    را فشار دهید. با زدن مجدد این کلید، تمرین ادامه پیدا می کند.

پس از شروع تمرین، باید حروفی را که می‌بینید، بدون نگاه به صفحه کلیدتان تایپ کنید. البته می‌توانید فقط گاهی اوقات به صفحه کلیدی که در هنگام تمرین همین پایین به شما نمایش داده خواهد شد نگاه کنید! توجه کنید که همیشه به این صفحه کلید نگاه نکنید و فقط گاهی اوقات که حس می کنید حواستان پرت شده و جای کلیدها را گم کردید، نیم نگاهی به آن بیاندازید.

 

معطل چه هستید؟ تمرین اول را شروع کنید. برای آغاز سریع تمرین اول می توانید کلید   فاصله   را در همین صفحه فشار دهید