رایگان

درس اول آموزش تایپ فارسی

از اینکه برای شروع یادگیری کلیدهای کیبورد و تایپ سریع و استاندارد ده انگشتی فارسی اقدام کرده اید، به خودتان افتخار کنید.

این مهارت ها هستند که انسان ها را جلو می اندازند. ما به شما کمک می کنیم این مهارت کلیدی را به صورت قدم به قدم و از مبتدی تا پیشرفته یاد بگیرید!  تصمیم هوشمندانه شما برای شما تحول ایجاد خواهد کرد.

اگر به صفحه کلید رایانه‌ی خود نگاه کنید، خواهید دید که دو کلید   ت   و   ب   دارای برآمدگی کوچکی هستند. این برآمدگی ها برای این منظور است که شما بتوانید بدون نگاه به صفحه کلید و به کمک حس لامسه‌، این دو کلید را پیدا کنید. حالا دستان خود را مطابق شکل زیر روی صفحه کلید قرار دهید، به طوری که با انگشتان اشاره‌ی خود بتوانید برآمدگی مربوط به کلید حروف   ت   و   ب   را احساس کنید.

در صورتی که صفحه کلید شما دارای حروف فارسی نیست، این دو کلید، کلید های   J   و   F   هستند.

پس از قرار دادن ۲ انگشت خود، حالا ۸ کلید مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما قرار دارند. برای اینکه در جایگذاری دستان خود مسلط شوید، چند بار دست خود را از صفحه کلید برداشته و سعی کنید بدون نگاه به صفحه کلید، و با کمک برآمدگی های  ۲ کلید   ت   و   ب   انگشتان خود را روی این دکمه‌ها قرار دهید.

  ت   را با انگشت اشاره دست راست و   ب   را با انگشت اشاره‌ی دست چپ، و کلید   فاصله   را با یکی از انگشتان شست، تایپ می‌کنیم.

حالا می خواهیم تمرین کنیم! در این درس، علاوه بر دو حرف   ت   و   ب   ، کلید   فاصله   ( SPACE) را نیز تمرین خواهیم کرد.

شروع تمرین

تمرین ها در بالای صفحه و سمت چپ هستند. برای شروع هر تمرین روی آن کلیک کنید و تمرین ها را به ترتیب انجام دهید.

پس از اینکه دستان خود را در جای صحیح قرار دادید، با فشردن کلید   فاصله ( SPACE )   تمرین آغاز می شود. ( کلید فاصله، بزرگترین کلید هر صفحه کلید است )

در صورتی که در حین تمرین نیاز داشتید تا تمرین را موقتا متوقف کنید، می توانید کلید    Enter    را فشار دهید. با زدن مجدد این کلید، تمرین ادامه پیدا می کند.

پس از شروع تمرین، باید حروفی را که می‌بینید، بدون نگاه به صفحه کلیدتان تایپ کنید. البته می‌توانید فقط گاهی اوقات به صفحه کلیدی که در هنگام تمرین همین پایین به شما نمایش داده خواهد شد نگاه کنید! توجه کنید که همیشه به این صفحه کلید نگاه نکنید و فقط گاهی اوقات که حس می کنید حواستان پرت شده و جای کلیدها را گم کردید، نیم نگاهی به آن بیاندازید.

 

آماده اید؟ از میان تمرین ها، تمرین اول را کلیک کنید.

برای آغاز سریع تمرین اول می توانید کلید  فــاصــلــه  را در همین صفحه فشار دهید.